| Intel Core i7-12700KF | Intel Atom N2100 | |
| 125 W | Max TDP | 3.5 W |
| NA | Virrankulutus päivässä (kWh) | NA |
| NA | Käyttökustannukset päivässä | NA |
| NA | Virrankulutus vuodessa (kWh) | NA |
| NA | Käyttökustannukset vuodessa | NA |
Intel Core i7-12700KF vs Intel Atom N2100
Intel Core i7-12700KF toimii 12 ytimillä ja 20 CPU-ketjuilla. Se toimii 3.60 GHz (5.00 GHz) perustassa 2.70 GHz (3.80 GHz) kun taas TDP on asetettu arvoon 125 W .Suoritin on kiinnitetty CPU-liitäntään LGA 1700 Tämä versio sisältää 25.00 MB L3-välimuistia yhdellä sirulla, tukee 2 muistikanavia tukemaan DDR4-3200DDR5-4800 RAM-muistia ja sisältää 5.0 PCIe Gen 20 -kaistat. Tjunction pitää alle 100 °C degress} asteen C. Erityisesti Alder Lake S -arkkitehtuuria parannetaan 10 nm -tekniikalla ja se tukee VT-x, VT-x EPT, VT-d . Tuote lanseerattiin Q4/2021
Intel Atom N2100 toimii 1 ytimillä ja 20 CPU-ketjuilla. Se toimii -- perustassa -- kun taas TDP on asetettu arvoon 3.5 W .Suoritin on kiinnitetty CPU-liitäntään BGA 559 Tämä versio sisältää -- L3-välimuistia yhdellä sirulla, tukee 1 muistikanavia tukemaan DDR3-800 RAM-muistia ja sisältää PCIe Gen -kaistat. Tjunction pitää alle -- degress} asteen C. Erityisesti Cedarview -arkkitehtuuria parannetaan 32 nm -tekniikalla ja se tukee None . Tuote lanseerattiin Q4/2011
Intel Core i7-12700KF
Intel Atom N2100
Vertaa yksityiskohtia
| 3.60 GHz (5.00 GHz) | Taajuus | 1.60 GHz |
| 12 | Ytimet | 1 |
| 3.60 GHz (5.00 GHz) | Turbo (1 ydin) | -- |
| 2.70 GHz (3.80 GHz) | Turbo (kaikki ytimet) | -- |
| Hyperthreading | Yes |
|
| Ylikellotus | No |
|
| hybrid (big.LITTLE) | Ydinarkkitehtuuri | normal |
| no iGPU | GPU | PowerVR SGX545 |
| No turbo | GPU (Turbo) | No turbo |
| 10 nm | Teknologia | 32 nm |
| No turbo | GPU (Turbo) | No turbo |
| DirectX-versio | ||
| Maks. näytöt | 2 | |
| DDR4-3200DDR5-4800 | Muisti | DDR3-800 |
| 2 | Muistikanavat | 1 |
| Maksimi muisti | ||
| ECC | No |
|
| 12.00 MB | L2 Cache | 0.50 MB |
| 25.00 MB | L3 Cache | -- |
| 5.0 | PCIe-versio | |
| 20 | PCIe lanes | |
| 10 nm | Teknologia | 32 nm |
| LGA 1700 | Pistoke | BGA 559 |
| 125 W | TDP | 3.5 W |
| VT-x, VT-x EPT, VT-d | Virtualisointi | None |
| Q4/2021 | Julkaisupäivä | Q4/2011 |
Cinebench R23 (Single-Core)
Cinebench R23 on Cinebench R20: n seuraaja ja perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.
Cinebench R23 (Multi-Core)
Cinebench R23 on Cinebench R20: n seuraaja ja perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.
Cinebench R20 (Single-Core)
Cinebench R20 on Cinebench R15: n seuraaja ja se perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.
Cinebench R20 (Multi-Core)
Cinebench R20 on Cinebench R15: n seuraaja ja se perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.
Cinebench R15 (Single-Core)
Cinebench R15 on Cinebench 11.5: n seuraaja ja perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.
Cinebench R15 (Multi-Core)
Cinebench R15 on Cinebench 11.5: n seuraaja ja perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.
Geekbench 5, 64bit (Single-Core)
Geekbench 5 on ristitasoinen vertailuarvo, joka käyttää paljon järjestelmän muistia. Nopea muisti työntää tulosta paljon. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.
Geekbench 5, 64bit (Multi-Core)
Geekbench 5 on ristitasoinen vertailuarvo, joka käyttää paljon järjestelmän muistia. Nopea muisti työntää tulosta paljon. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.
Geekbench 3, 64bit (Single-Core)
Geekbench 3 on ristitasoinen vertailuarvo, joka käyttää paljon järjestelmämuistia. Nopea muisti työntää tulosta paljon. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.
Geekbench 3, 64bit (Multi-Core)
Geekbench 3 on ristitasoinen vertailuarvo, joka käyttää paljon järjestelmämuistia. Nopea muisti työntää tulosta paljon. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.
Cinebench R11.5, 64bit (Single-Core)
Cinebench 11.5 perustuu Cinema 4D Suite -ohjelmaan, joka on suosittu lomakkeiden ja muun sisällön tuottamiseksi 3D-muodossa. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.
Cinebench R11.5, 64bit (Multi-Core)
Cinebench 11.5 perustuu Cinema 4D Suite -ohjelmaan, joka on suosittu lomakkeiden ja muun sisällön tuottamiseksi 3D-muodossa. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.
Estimated results for PassMark CPU Mark
Jotkut alla luetelluista suorittimista on verrattu CPU-vertailuun. Suurinta osaa suorittimista ei kuitenkaan ole testattu, ja tulokset on arvioitu CPU-Comparisonin salaisella omalla kaavalla. Sellaisina ne eivät heijasta tarkasti todellisia Passmark CPU -merkkiarvoja, eikä PassMark Software Pty Ltd.
Sähkökäyttöarvio
