GET FREE $100 Welcome Offer
BUY AND SELL BTC, BNB, CAKE, DOGE, ETH AND 27 MORE
BUY AND SELL BTC,
BNB, CAKE, DOGE
ETH AND 27 MORE

AMD A9-9420 vs AMD Ryzen 5 2600X

AMD A9-9420

AMD A9-9420 toimii 2 ytimillä ja 2 CPU-ketjuilla. Se toimii 3.60 GHz perustassa 3.00 GHz kun taas TDP on asetettu arvoon 15 W .Suoritin on kiinnitetty CPU-liitäntään FP4 Tämä versio sisältää 2.00 MB L3-välimuistia yhdellä sirulla, tukee 1 muistikanavia tukemaan DDR4-2133 RAM-muistia ja sisältää 3.0 PCIe Gen 8 -kaistat. Tjunction pitää alle 90 °C degress} asteen C. Erityisesti Stoney Ridge (Excavator) -arkkitehtuuria parannetaan 28 nm -tekniikalla ja se tukee AMD-V . Tuote lanseerattiin Q2/2017

AMD A9-9420

AMD Ryzen 5 2600X toimii 6 ytimillä ja 2 CPU-ketjuilla. Se toimii 4.20 GHz perustassa 4.00 GHz kun taas TDP on asetettu arvoon 95 W .Suoritin on kiinnitetty CPU-liitäntään AM4 (LGA 1331) Tämä versio sisältää 16.00 MB L3-välimuistia yhdellä sirulla, tukee 2 muistikanavia tukemaan DDR4-2933 RAM-muistia ja sisältää 3.0 PCIe Gen 20 -kaistat. Tjunction pitää alle 95 °C degress} asteen C. Erityisesti Pinnacle Ridge (Zen+) -arkkitehtuuria parannetaan 12 nm -tekniikalla ja se tukee AMD-V, SVM . Tuote lanseerattiin Q2/2018


Vertaa yksityiskohtia

3.00 GHz Taajuus 3.60 GHz
2 Ytimet 6
3.60 GHz Turbo (1 ydin) 4.20 GHz
3.00 GHz Turbo (kaikki ytimet) 4.00 GHz
uncheck No Hyperthreading Yes check
uncheck No Ylikellotus Yes check
normal Ydinarkkitehtuuri normal
AMD Radeon R5 - 192 (Stoney Ridge) GPU no iGPU
No turbo GPU (Turbo) No turbo
28 nm Teknologia 12 nm
No turbo GPU (Turbo) No turbo
12 DirectX-versio
3 Maks. näytöt
DDR4-2133 Muisti DDR4-2933
1 Muistikanavat 2
Maksimi muisti
uncheck No ECC Yes check
-- L2 Cache --
2.00 MB L3 Cache 16.00 MB
3.0 PCIe-versio 3.0
8 PCIe lanes 20
28 nm Teknologia 12 nm
FP4 Pistoke AM4 (LGA 1331)
15 W TDP 95 W
AMD-V Virtualisointi AMD-V, SVM
Q2/2017 Julkaisupäivä Q2/2018

Cinebench R23 (Single-Core)

Cinebench R23 on Cinebench R20: n seuraaja ja perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.

0% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 1,080 (49%)
49% Complete

Cinebench R23 (Multi-Core)

Cinebench R23 on Cinebench R20: n seuraaja ja perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.

0% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 7,517 (12%)
12% Complete

Cinebench R20 (Single-Core)

Cinebench R20 on Cinebench R15: n seuraaja ja se perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.

0% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 427 (48%)
48% Complete

Cinebench R20 (Multi-Core)

Cinebench R20 on Cinebench R15: n seuraaja ja se perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.

0% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 3,051 (12%)
12% Complete

Cinebench R15 (Single-Core)

Cinebench R15 on Cinebench 11.5: n seuraaja ja perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.

AMD A9-9420 85 (24%)
24% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 183 (53%)
53% Complete

Cinebench R15 (Multi-Core)

Cinebench R15 on Cinebench 11.5: n seuraaja ja perustuu myös Cinema 4 Suite -sarjaan. Cinema 4 on maailmanlaajuisesti käytetty ohjelmisto 3D-lomakkeiden luomiseen. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.

AMD A9-9420 135 (1%)
1% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 1,383 (13%)
13% Complete

Geekbench 5, 64bit (Single-Core)

Geekbench 5 on ristitasoinen vertailuarvo, joka käyttää paljon järjestelmän muistia. Nopea muisti työntää tulosta paljon. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.

AMD A9-9420 501 (22%)
22% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 1,058 (47%)
47% Complete

Geekbench 5, 64bit (Multi-Core)

Geekbench 5 on ristitasoinen vertailuarvo, joka käyttää paljon järjestelmän muistia. Nopea muisti työntää tulosta paljon. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.

AMD A9-9420 806 (2%)
2% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 5,785 (12%)
12% Complete

iGPU - FP32 Performance (Single-precision GFLOPS)

Prosessorin sisäisen grafiikkayksikön teoreettinen laskennallinen suorituskyky yksinkertaisella tarkkuudella (32 bittiä) GFLOPS-muodossa. GFLOPS osoittaa, kuinka monta miljardia liukulaskutoimitusta iGPU voi suorittaa sekunnissa.

AMD A9-9420 326 (2%)
2% Complete
0% Complete

Blender 2.81 (bmw27)

Blender on ilmainen 3D-grafiikkaohjelmisto 3D-kappaleiden renderoimiseksi (luomiseksi), jotka voidaan myös kuvioida ja animoida ohjelmistossa. Blender-vertailuarvo luo ennalta määritellyt kohtaukset ja mittaa koko kohtauksen tarvitseman ajan. Mitä lyhyempi aika tarvitaan, sitä parempi. Valitsimme bmw27: n vertailukohteeksi.

0% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 278.43 (14%)
14% Complete

Geekbench 3, 64bit (Single-Core)

Geekbench 3 on ristitasoinen vertailuarvo, joka käyttää paljon järjestelmämuistia. Nopea muisti työntää tulosta paljon. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.

0% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 4,832 (70%)
70% Complete

Geekbench 3, 64bit (Multi-Core)

Geekbench 3 on ristitasoinen vertailuarvo, joka käyttää paljon järjestelmämuistia. Nopea muisti työntää tulosta paljon. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.

0% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 22,749 (24%)
24% Complete

Cinebench R11.5, 64bit (Single-Core)

Cinebench 11.5 perustuu Cinema 4D Suite -ohjelmaan, joka on suosittu lomakkeiden ja muun sisällön tuottamiseksi 3D-muodossa. Yhden ytimen testi käyttää vain yhtä suorittimen ydintä, ytimien määrää tai hyperlangan kykyä ei lasketa.

AMD A9-9420 5 (28%)
28% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 2.15 (58%)
58% Complete

Cinebench R11.5, 64bit (Multi-Core)

Cinebench 11.5 perustuu Cinema 4D Suite -ohjelmaan, joka on suosittu lomakkeiden ja muun sisällön tuottamiseksi 3D-muodossa. Usean ytimen testi sisältää kaikki suorittimen ytimet, ja sillä on suuri etu hyperlangasta.

AMD A9-9420 1.61 (3%)
3% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 14.44 (26%)
26% Complete

Estimated results for PassMark CPU Mark

Jotkut alla luetelluista suorittimista on verrattu CPU-vertailuun. Suurinta osaa suorittimista ei kuitenkaan ole testattu, ja tulokset on arvioitu CPU-Comparisonin salaisella omalla kaavalla. Sellaisina ne eivät heijasta tarkasti todellisia Passmark CPU -merkkiarvoja, eikä PassMark Software Pty Ltd.

AMD A9-9420 2,349 (2%)
2% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 14,063 (13%)
13% Complete

Monero Hashrate kH/s

Kryptovaluutta Monero on käyttänyt RandomX -algoritmia marraskuusta 2019 lähtien. Tämä PoW (proof of work) -algoritmi voidaan laskea tehokkaasti vain suorittimen (CPU) tai näytönohjaimen (GPU) avulla. CryptoNight -algoritmia käytettiin Monerossa marraskuuhun 2019 asti, mutta se voidaan laskea ASIC -järjestelmien avulla. RandomX hyötyy suuresta CPU -ytimien määrästä, välimuistista ja nopeasta muistin yhdistämisestä mahdollisimman monen muistikanavan kautta

0% Complete
AMD Ryzen 5 2600X 4.76 (5%)
5% Complete
Sähkökäyttöarvio

Sähkökäyttöarvio

Sähkökäyttöarvio

Sähkökäyttöarvio

AMD A9-9420 AMD Ryzen 5 2600X
15 W Max TDP 95 W
NA Virrankulutus päivässä (kWh) NA
NA Käyttökustannukset päivässä NA
NA Virrankulutus vuodessa (kWh) NA
NA Käyttökustannukset vuodessa NA

Comments

back to top